Wpisy z kategorii: Rodzice

Wspieranie rozwoju emocjonalnego przedszkolaka (do rodziców i wychowawców)

children

Co podarować dziecku, aby było mądre, otwarte, wierzyło w siebie, radziło sobie w życiu? Naukę w prywatnym elitarnym przedszkolu, zajęcia z  trzech języków, lekcje malarstwa, tańca i basen trzy razy w tygodniu? Albo może rodzinną pielgrzymkę, wspólną modlitwę, ciasto na stole i rozmowy o zachodzie słońca? A może safari na Saharze, nocleg pod gołym niebem, może wyprawy w góry, rejsy po oceanach? Czy któryś z tych pomysłów jest rzeczywistą receptą na wychowanie szczęśliwego człowieka?

Być rodzicem to być przykładem!

rodzice

Wychowując dzieci, my rodzice, staramy się dać im należyte warunki materialne, pragniemy posłać je do dobrej szkoły, zapewnić dodatkowe zajęcia edukacyjne, aby rozwijało uzdolnienia i talenty. Myślę, że tak można by wymieniać jeszcze wiele.

System norm i zasad w wychowaniu dziecka (w oparciu o artykuł Niny Olszewskiej „Ustalanie granic i wprowadzanie reguł”)

dziecko 2

Po co są normy i zasady, granice i reguły?

  • pomagają dzieciom w odkrywaniu świata

Dzieci to badacze świata – od niemowlęctwa zajmują się testowaniem, odkrywaniem i zbieraniem informacji dotyczących świata i jego funkcjonowania. Są bystrymi obserwatorami, zauważającymi relacje przyczynowo-skutkowe oraz formułującymi przekonania oparte na zebranych przez siebie informacjach, naśladującymi Każdy z nas porusza się w społeczeństwie po różnych ścieżkach. Na zachowanie dzieci większy wpływ ma to, czego doświadczają niż to, co im się mówi.

Jak zmotywować dziecko do nauki

IMG_0074

 

Bardzo często rodzice zastanawiają się w jaki sposób pomóc dziecku w nauce, jak je zmotywować i wesprzeć by na początku swojej drogi nie zatraciło naturalnej potrzeby poznawania, odkrywania i dochodzenia do własnych prawd i wniosków.

Proponujemy kilka wskazówek, które wskażą drogę i chociaż w niewielkim stopniu ukierunkują działania wszystkich rodziców, którzy pragną dziecka wyposażonego w wiedzę, ale przede wszystkim szczęśliwego, dowartościowanego, pewnego siebie i kreatywnego.

Konsekwencje jako skuteczny środek wychowawczy

dzeiciaki

(na podstawie artykułu Niny Olszewskiej, psychologa, psychoterapeuty, trenera pracującego z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi)

Dziecko ignoruje polecenia opiekuna. Dziecko postępuje na przekór. Pojawia się chęć ukarania go za jego niewłaściwe zachowanie, by nauczyło się postępować inaczej. Czy jednak kary to dobry kierunek?

Dziecko powinno odczuć konsekwencje swojego złego zachowania, ale nie w postaci kary. W tym momencie u wielu pojawia się pytanie: czy kary i konsekwencje to nie to samo?

To nie to samo. Pojęcia: kara i konsekwencja mocno się od siebie różnią.