Wpisy z kategorii: Pedagog radzi

NOSEM CZY USTAMI? PARĘ SŁÓW O ODDYCHANIU DZIECI

dziecko oddycha

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek obserwować sposób oddychania swojego dziecka? Jak oddycha podczas zabawy, słuchania bajek, podczas snu? Nosem czy ustami? Czy ma otwartą buzię? Czy jego oddech jest płytki, czy głęboki? A w jaki sposób oddycha Twoje dziecko podczas mówienia? Płynnie, a może nierówny? Czy podczas oddychania porusza się klatka piersiowa, czy może unoszą się ramiona? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć, ponieważ nieprawidłowy sposób oddychania dziecka może być przyczyną różnego rodzaju zaburzeń właściwego rozwoju.

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

little-girl-732093-m

 

1. Poświęcaj swojemu dziecku jak najwięcej uwagi, rozmawiaj z nim, a nie przez telefon. Baw się z dzieckiem, a nie włączaj bajki.

2. Bądź konsekwentny. Niech Twoje NIE znaczy NIE, a TAK niech będzie TAK.

„TRZESZCZYKI, CZYLI ŁAMAŃCE JĘZYKOWE”

dzieci czytaja

O tym, że język polski jest jednym z trudniejszych na świecie chyba nie trzeba mówić. Wielu obcokrajowców ma problemy z wymową niektórych głosek i słów. Najwięcej trudności sprawiają głoski sz, ż, cz, dż, również polskie r jest trudne, a w zasadzie nie trudne lecz różniące się od r w innych językach.

Metoda „Magiczne – raz, dwa, trzy” – skuteczna dyscyplina według dr T. Phelana

SONY DSC

Często zastanawiamy się, czy istnieje magiczny środek, który pozwoli, by nasze dzieci robiły to co chcemy lub by przestawały robić, to czego nie chcemy. W pierwszym przypadku, gdy chcemy, by maluch ubrał się bez narzekania, posprzątał swoje zabawki musimy stosować pochwały, prośby, „ściganie się” z czasem (minutnikiem, odliczaniem), systemy motywacyjne np.: naklejki, żetony. W drugim przypadku stosujemy metodą „wyliczania – raz, dwa, trzy.

Przygotowanie do roli ucznia

dojrzalosc

Pracę nauczycieli z dziećmi sześcioletnimi w zerówce można określić jako przysposabianie do podjęcia nauki w szkole.